IUAV Venedik Üniversitesinde Şehir Planlama İngilizce master bölümü açıldı

Universita IUAV di Venezia - Urban Planning for Transition

IUAV Üniversitesinde Şehir Planlama İngilizce master bölümü açıldı; IUAV Venedik Üniversitesi uzun zamandan beri Avrupa ve Dünyanın en iyi Şehir Planlaması okullarından biri olarak kabul edilmektedir. İtalya da Şehir planlama , mimari tasarım , görsel sanatlar , tiyatro ve moda alanlarında kapsamlı eğitim sağlayan tek Üniversite olan IUAV üniversitesi tanınmış bir geleneği kalıcı yeniliği güçlü bir bağ ile birleştirmektedir. Benzersiz bir atölye çalışması formatı sayesinde IUAV öğrencileri dünya çapındaki profesörler ve profesyonellerle günlük olarak etkileşim kurarak eğitim alma fırsatı bulurlar. IUAV üniversitesi Venedik şehrinin tarihi merkezinin tam kalbinde stratejik ve avantajlı bir konuma sahip olduğundan öğrencilerine kültür ve spor olanakları açısından büyük fırsatlar sunar. IUAV üniversitesinde öğretmenlik yapan tanınmış akademisyenler ve profesyoneller arasında Edvard James Blakely , Manuel Castells , Saskia Sassen , Luca Mercalli, oriol Nel-Lo ,  Fred Bauman , Andreas Philippopoulos-Mihalopoulos , Loren Landau , Raquel Rolnik, Serena Vicari Jean-Bernard Auby , Alberto Montana Raul Letelier ,Miguel Beltran , Wang Lan, Zhang Long Jlan, Francesc Munoz, Ombretta Romice  bulunmaktadır.

Venedik te şehir planlaması okumak 1970 yılında İtalya da bu alanda ilk olarak bir yüksek okul kuran IUAV geleneğine girmek anlamına gelir. Günümüz dünyasının ilk odak noktası Kentsel dayanıklılık kurarken çevresel ve sosyal konularda daha fazla farkındalık yaratmaktır. IUAV Kentsel planlama yüksek lisans programında Şehirleri ve kültürel mirası değişime rağmen  korurken ,  yenilikçi bir vizyon ile geleceğe taşıyacak ortak bir miras olarak öğrencilerine sunar. IUAV öğrencileri sürdürülebilirlik, iklim değişikliği , kentsel metabolizma , afet kurtarma planlaması , ve afet sonrası yeniden inşa ile ilgili yeni zorlukları araştırmak için yerel ve uluslararası kuruluşlarla devamlı işbirliği sayesinde hem pratik hem de teorik yönleri keşfedebilirler. Öğrenciler aynı zamanda Erasmus + Burs programı sayesinde Avrupa da ortak Üniversitelerden birinde uluslararası hareketli bir dönem geçirebilirler. Öğrenciler IUAV Üniversitesinde 2/3 dönem okuyarak ortak üniversite ile verilecek çifte diploma hakkından da yararlanabilir çift diploma alabilirler. Çift diploma anlaşması olan Üniversiteler Tongii Üniversitesi (Şangay- Çin) Reims-Champagne Ardenne Üniversitesi (Reims-Fransa)

IUAV Venedik Üniversitesi Urban Planning for Transition mezunlarının iş olanakları

Mezunlar Her düzeyde Kentsel , Çevresel , Bölgesel sosyal planlamanın tasarımcıları ve yöneticileri olarak çalışabilirler. Deneysel ve stratejik plan tasarımcısı , Kamu politikaları tasarımcısı ve ICT uzmanı , İtalya da ki işe yerleştirme ofisleri İtalya da ve küresel iş piyasalarında mezunlara bilgi ve tavsiyeler vererek yardımcı olmaktadır. Çeşitli etkinliklerle öğrenciler ve iş dünyasının tanışmasını sağlamaktadırlar. İtalya da ve yurt dışında yeni mezunları ve öğrencileri desteklemek için staj olanakları sağlamaktadır. Mezunlar İtalyan yasalarına göre bir eyalet sınavına girerek Şehir planlamacısı olarak lisans alabilirler.

 

Eğitim süresi: 2 sene

Yıllık eğitim ücreti: 2800 Euro

Burs imkanı: %100 ve 5000 euroluk başarı burs imkanı

IUAV Üniversitesi başarı burs imkanları için https://www.firenze.com.tr/iuav-venedik-universitesinde-basari-burs-imkani