İTALYA SANAT VE MİMARİ

 

 Merhaba,

Firenze italyada eğitim instagram sayfamızda sizlere bir resimdeki kelimeleri ve fiilleri sorduk. Sizlerden birçok cevap geldi. Cevapların çoğu eksik ama doğruydu. Asıl önemlisi bir fotoğrafa derinlemesine sorulmadığı için  verilen düz cevaplardı. Gelin şimdi hepberaber tekrar bakalım bu fotoğrafa.

 

   

Bazen tek bir resim bile italyanca öğrenmek için hem merak uyandırır hemde insanın daha fazla görmesini sağlayabilir. Yazımızın sonunda buradaki kelimeleri ve fiilleri tabiki göreceğiz. Resme ilk baktığımızda Floransa şehrinin en güzel ve zarif köprülerinden birini görüyoruz. Arno nehrinin üstündeki Santa Trinita köprüsü. Floransada çıraklık dönemini geçiren ve ustalık döneminde büyük eserler kazandıran büyük sanatçı Leonardo Da Vinci gibi merak en büyük öğretim aracıdır tıpkı İtalyan Üniversitelerinde geçmişten günümüze uygulanan teknikler gibi. Santa Trinita köprüsü bulunduğu yere ilk ahşap olarak 1252 yılında yapılıyor. I.Cosimonun Siena karşısında kazandığı zaferin anısına 1567 yılında Büyük mimar Bartolemeo Ammanati tarafından yenileniyor. Bartolemeo Ammanati Michel Angelodan etkilenen ve onunla birlikte Accademia Della Arti del Disegno Firenze üyesi. Köprüdeki zarif kıvrımlar Michel Angelonun tasarımı

 

.  

1608 yılında II.Cosimo Avusturya kraliçesi Maria ile evleniyor ve bu evliliği kutlamak için köprünün girişlerine dört vevsimi simgeleyen dört tane heykel konuyor. Bu heykelleri Pietro Francavilla (İlkbahar ) Taddeo Landini (Kış) Giovanni Caccini (Yaz ve Sonbahar ) . Bu ünlü köprü hafızalarımızda aynı zamanda ünlü İngiliz ressam Henry Holidayin İtalyan dili ve edebiyatının babası Dantenin Beatriçe ile karşılaştığı yer olarak 1883 yılında resmedilmiştir. II. Dünya savaşında 4 Ağustos1944 yılında Almanlar  Floransa şehrini bombalarlar. Hitlerin emri ile Ponte Vecchio hariç bütün köprüler yıkılr. Savaş sonrasında Floransa yaralarını sarmak ve eserlerini yeniden onarmak için çok çaba sarfeder. Antikacı Luigi Bellini bir komite kurar ve yıkılan Santa Trinita köprüsünün onarımı için Mimar Riccardo Gizdulich ve Emilio Brizzi den alınan teknik destekle köprü 1958 yılında eski görünümünü kazanır, Heykeller Arno nehriden çıkarılır ve yerlerine konulur. Primevera heykelinin başı tüm aramalara rağmen bulunamaz.

Primavera heykelinin kayıp başını bulmak için bütün Floransa seferber olur. Amerikan kalem firması Parker başı bulana ödül vereceğini gazetelerde ilan eder. Dünyanın her yerinden asılsız ihbarlar gelmekte kayıp baş bulunamamaktadır. Kayıp baş 17 yıl sonra yine Arno nehrinin içinde Vespucci köprüsüne yakın bulunur ve yerine konur. Heykele dikkatle bakarsanız boynundaki izi görebilirsiniz. Kayıp heykel başının içinde olduğu 2008 yapımı Amerikalı Spike Lee nin yönettiği İtalyan ve Amerikalı artistlerin oynadığı II. Dünya savaşını konu alan Miracolo di Sant'Anna filmi vardır. Filimde kayıp başı Amerikalı bir asker buluyor ve savaş boyu yanında taşıyarak Amerikaya götürüyor. Filmin bu kısmı senaryo gereği eklenmiş ancak filimdeki 560 sivil İtalyanın naziler tarafından 12 Ağustos 1944 yılında Sant'anna di Stazzemada katledilmiş.  

 

 

Gelelim konumuza;  Bir resim aslında ne çok şey anlatıyor bize. İtalyada eğitim bunun için aslında çok önemli. Her baktığınız yerde bir hikaye var ve o hikayenin kahramanları var. Bazen ressam bazen stilist , tasarımcı , mühendis  olarak karşımıza çıkıyor. Resimdeki kelimelere gelince : Ponte (Köprü) Campanile ( Çan kulesi) Palazzo (Bina) Motorino (Motorsiklet) Antenna (Anten) Finestra (Pencere) Croce ( Haç) Ruota (Tekerlek) Busta (Paket) Muro (Duvar) Ombra (Gölge) Cielo (Gökyüzü) Statua (Heykel) Donna (Kadın) Casco (Kask) Strada (yol) Segnale stradale (Trafik Levhası) Borsa (Çanta) Fiiller: Andare (Gitmek ) Parlare (Konuşmak) Camminare (Yürümek) Guidare (Kullanmak) Portare (Taşımak) Chiacchiare (sohbet etmek)